Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Grunt to podstawa inwestycji

Grunt to podstawa inwestycji

Czy gruntowanie jest konieczne? Czy lepiej ciąć koszty i z niego zrezygnować? Po co gruntować ściany przed malowaniem? Co dzięki temu osiągniesz? Zostań z nami i ugruntuj swoją wiedzę.

author box img

Przemysław Mudel

Zaktualizowano: 1 kwietnia 2021 01.04.2021 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

  • Bez zagruntowania nie ma malowania
  • Gruntowanie to inwestycja w przyszłość
  • Więcej poradników o malowaniu

Ponad 138693 Malarzy blisko Ciebie

Bez zagruntowania nie ma malowania

Ta maksyma powinna przyświecać każdemu, kto staje przed ścianą z pędzlem lub wałkiem w ręku. Niestety codzienność pokazuje, że wielu wykonawców zapomina o prawidłowym przygotowaniu powierzchni do dalszych prac i rozpoczyna prace, nie zwracając uwagi na to, czy ściana jest odpylona lub zagruntowana.

Pokrycie malowanych powierzchni warstwą dobrego gruntu wzmacnia ich powierzchnię, zmniejsza chłonność podłoża oraz poprawia przyczepność.

Co używać do gruntowania?

Na rynku dostępne są preparaty gruntujące stosowane głównie na ścianach przygotowywanych do pierwszego malowania oraz farby gruntujące nakładane na powierzchnie wcześniej już malowane.

Co zyskamy dzięki gruntowaniu?

Dzięki odkurzeniu i zagruntowaniu ściany odpowiednim produktem mamy pewność, że ostatecznie nakładana warstwa farby będzie trwała.

Mimo tego, że gruntowanie wydłuża nieco remont i stanowi dodatkowy wydatek, nie warto z niego rezygnować.

Gruntowanie to inwestycja w przyszłość

W naszej praktyce dość często spotykamy się z wnętrzami, w których pominięto gruntowanie lub wykonano je nieprawidłowo, a inwestorzy nie są tego świadomi. Aby ustrzec się przed nieprzewidzianymi kłopotami przed przystąpieniem do pracy, za zgodą zleceniodawców wykonujemy testy.

Rodzaje wykonywanych testów

Najprostszym z testów, jakie można wykonać samodzielnie, jest tak zwany test taśmy malarskiej. Polega on na tym, że naklejamy na newralgiczne miejsca na ścianie 30-40-centymetrowy odcinek dobrej taśmy malarskiej (chodzi o taśmę o dość silnym kleju). Taśmę po pewnym czasie zrywamy jednym energicznym ruchem. Jeżeli farba nie odrywa się od ściany wraz z taśmą, możemy liczyć na to, że podczas malowania nie będziemy mieli problemów podczas prac w testowanym miejscu.

Jeżeli wraz z taśmą od ściany oderwała się również farba, oznacza to nadchodzące spore problemy. Przeważnie, jeżeli takiej ściany nie naprawi się przed rozpoczęciem prac malarskich, kończy się to boleśnie, gdy po nałożeniu nowej powłoki farba zaczyna się łuszczyć, pękać i odpadać. W takiej sytuacji naprawa ścian staje się nie lada wywaniem.

Co jeśli test wypadnie źle?

W praktyce w takim wypadku zmuszeni jesteśmy do usunięcia starych powłok malarskich, naprawienia zniszczonych ścian i sufitów oraz ponownego malowania. W takich wypadkach uciążliwość wykonywanych prac, czas ich wykonania oraz koszt rosną trzykrotnie.

Jeśli masz problematyczne ściany, skontaktuj się z nami, podpowiemy najlepsze rozwiązanie!

Dodano: 1 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 1 kwietnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco